BNI ישראל

אנחנו לא מלמדים את נושא הנטוורקינג במכללות או באוניברסיטאות כמעט בשום מקום בעולם – לא כשאני הלכתי לבית הספר, וגם לא כיום. אני פוגש ביזמים רבים הרעבים ללמוד כיצד לעשות נטוורקינג יעיל. דברים רבים הקשורים לנטוורקינג למעשה נוגדים את תחושות הבטן שלנו בכל הקשור למה שבאמת חושבים אנשי העסקים. אם כך, כיצד לומדים היזמים? מלבד דרך ניסוי וטעיה, אני ממליץ למצוא מנטור, שילמד אותם כיצד לעשות נטוורקינג יעיל. לאחרונה, מישהו שאל אותי ארבע שאלות על תהליך זה. להלן השאלות ותשובותיי עליהן:

  1. מי צריכים להיות המנטורים שלך, וכיצד למצוא אותם?

תחילה, עליך לקבוע את הערכים שלך. (הם יכולים להיות ערכים שהינך שואף להשיגם), או ערכים שהם בוודאות כבר חלק מחייך כעת. לאחר מכן עליך לחשוב על המטרות האישיות והמקצועיות שלך. האם שמת לב כי אנשים מצליחים רבים אומרים לאחרים להציב מטרות? יש לכך סיבה טובה – זה עובד! עליך לחשוב על המטרות שלך לפני שהינך מחפש מנטור. לאחר שבחנת את הערכים שלך, וחשבת על המטרות שלך, חפש את האנשים שהינך מאמין כי הם מגלמים ערכים ומטרות אלה. נסה להעלות את רמת שאיפות הנטוורקינג שלך. חפש אנשי עסקים מצליחים שאתה מעריץ, המגלמים ערכים שהולמים את שלך, והיכולים לסייע לך עם המטרות אלה. חפש את האנשים עם התכונות המייצגות את ערכיך, שאולי השיגו חלק מאותן מטרות שהצבת לעצמך, ואז לך למקומות בהם תוכל לנהל שיחות משמעותיות עם מנטורים לעתיד מסוג זה. היה ריאלי למי לפנות על מנת שיהיה לך מנטור, אלא אם אתה משלם לאדם כזה עבור האימון . דבר עם אנשים אותם פגשת, שהינך מכיר, ומעריך. הם המועמדים הסבירים ביותר שישמשו לך כמנטור.

  1. האם מערכת היחסים ביני לבין המנטור שלי צריכה להיות רשמית או בלתי רשמית?

אין זה מצב של זה או זה, זהו מצב של 'גם וגם'. שניהם עובדים. היו לי מנטורים רבים מאוד עימם מערכת היחסים הייתה בלתי רשמית, והיו לי מנטורים עימם מערכת היחסים הייתה רשמית. אני ממליץ ליצור מערכת יחסים רשמית של בערך שנה  (אם המנטור המיועד מוכן כמובן) ואז תן למערכת היחסים לעבור למשהו פחות רשמי עם הזמן. אם המנטור זמין לך רק באופן שאינו רשמי, לך עם זה. המפתח הוא "האדם הנכון". עבוד עם אדם זה באופן סביר המכבד את זמנו.

  1. למה עליך לצפות מהמנטור שלך, ומה צריכה להיות הציפיה שלהם ממך?

דבר זה תלוי בשאלה האם מערכת היחסים ביניכם היא רשמית או בלתי רשמית. בשני המקרים,  תרצה שהקשר שלכם יעלה בקנה אחד עם הערכים והמטרות שלך. זה תמיד מגיע לכך. מערכת יחסים פורמלית צריכה מבנה, ותהליכים נכונים וקבועים מראש. מערכת זו צריכה לכלול מפגשים קבועים או פנים מול פנים או באמצעות סקייפ (באופן כללי, פעם בחודש).  לכל אחת מפגישות אלו צריכה להיות מטרה מוגדרת או נושא לדיון. אני מצאתי שזה מאוד יעיל כאשר האדם אותו אני מנחה שולח לי שאלות לפני המפגש שלנו, כך אני יכול לחשוב עליהן לפני שאנו מדברים.

  1. כיצד אנו שנינו קובעים אם מערכת היחסים שלנו עובדת, ומתי אנו מכירים בכך שהגיע הזמן לעבור הלאה?

כל עוד אתה ממשיך לקבל ערך מן היחסים ו/או לתת ערך ליחסים – זה עובד.  היו לי יחסי חונכות בהם התחלתי כחניך, אך עם הזמן מצאתי כי גם אני חונך כעמית את המנטור שלי בנושאים מסויימים. זה הרגע בו אתה מבין כי פיתחתם מערכת יחסים ארוכת טווח. באופן אידיאלי, מערכת יחסי מנטורינג חזקה, מתפתחת לקשר ארוך וחברות.

 

חלק מהאנשים אומרים לי כי אין להם זמן להיות מנטורים. להם אני אומר, "מצא דרך לפנות זמן אם אפשר". תראו, בכל פעם שחנכתי מישהו – זה תמיד היווה עבורי חווית למידה. כאשר קיבלתי נושאים לדיון מאנשים אותם חנכתי, תמיד עשיתי מעט מחקר בתיקים שלי, לראות אם יש משהו שאני יכול להציע להם שיעזור להם בסוגיה אותה הציגו. מה שהבנתי לאורך הזמן היה שאני משפר את עצמי בניסיון לעזור להם.

תובנה זו הגיעה אלי לפני שנים רבות כשאימנתי את מועדון השחמט בבית הספר היסודי של בני. אני זוכר שנכנסתי לכך עם המחשבה כי זה יהיה נפלא לבלות את זמני עם בני ועם חבריו –ולרגע לא חשבתי כי אהיה שחקן טוב יותר אם אאמן ילדים בני 10 או 11! מהר מאוד עמדתי על טעותי. בכך שאימנתי את חובבי השחמט הצעירים הללו, הייתי חייב לרענן את הידע שלי במשחק, ואף חשוב מכך, הייתי חייב לעשות את שיעורי הבית שלי כדי ללמוד את שמות המהלכים והאסטרטגיות שביצעתי באופן אינטואיטיבי במשך שנים רבות. הייתי מופתע מאוד לראות עד כמה המשחק שלי השתפר בזכות אימון תלמידי בית ספר יסודי אלה.

דבר זה נכון גם לגבי לימוד אנשים לעשות נטוורקינג טוב יותר. התהליך לא רק מועיל לחניך, אלא גם לחונך עצמו.

דר' איוון מייזנר, המכונה "אבי הנטוורקינג המודרני" על-ידי  CNN  הוא סופר שספריו מופיעים ברשימת רבי המכר של ה- New York Times . ד"ר מייזנר  הוא המייסד ומנהל החזון הראשי של BNI (www.bniI.com),  ארגון הרישות העסקי הגדול בעולם.  ניתן לעיון בסיפרו החדש:

 "Avoiding the Networking Disconnect ב-Amazon.com

מאמרים

כל הזכויות שמורות. BNI 2016 © | תקנון - מדיניות לחברים