BNI ישראל
מפי המייסד
מפיגים את המסתורין סביב סגנונות אישיות (DISC) ונטוורקינג
הכירו כל אחד מסוגי האישיות כדי לשפר את עבודת הנטוורקינג  
 
מאת דר' איוון מייזנר וד"ר טוני אלסנדר
תרגום: אדית לואבל - ברוש
 
התאימות, או חוסר התאימות, איננה מוקפת מסתורין כזה גדול.  היווצרותם הן של יחסי קרבה והן של מתח בעבודת הנטוורקינג או באירועים להרחבת חוג ההפניות (referral events) היא דבר שניתן לצפות מראש, אם אתם יודעים מה לחפש.  להלן העיקרון הבסיסי: במצבי נטוורקינג חברתי, סגנונות התנהגות דומים נמשכים זה לזה.  אנשים בעלי נושאי עניין והרגלים דומים נמשכים זה לזה כחברים ומכרים.  יש תחושה של סיפוק בידיעה שאתם נמצאים בין אנשים שמוקירים את מה שאתם מוקירים, נהנים ממה שאתם נהנים, ונוהגים בערך לפי אותם הכלליים כפי שאתם עושים.
 
אם סגנון האישיות שלכם הוא של יציבות (Steadiness - S) או מודעות (Conscientious - C), אתם אנשים שנוטים למבניות ואינם אוהבים הפתעות.  לכן, אתם מוצאים סיפוק רב יותר במערכות יחסים יציבות וצפויות.  הצרכים שלכם מסופקים מעצם הימצאותכם בחברת אנשים שלא יביכו אתכם, לדוגמא, בכך שיופיעו לבושים מעיל ספורט בצבע ארגמן או שישאלו שאלות מאוד אישות במפגש הראשון ביניכם.
 
לחילופין, אולי אתם מסוג האנשים שהוא יותר נמרץ, יותר חברותי, בעלי סגנון של שליטה (Dominance - D) או אינטראקציה (Interactive - I), אשר חושבים שהחיים קצרים מדי כדי לדאוג באם הצמיגים שלכם נופחו כראוי או האם הגרביים שלכם תואמות את העניבה.  מי לעזאזל יידע זאת או יתעניין בזה בעוד 100 שנים, נכון?   
 
עשרת הגדולים – וכיצד הם מתפקדים מבחינה חברתית ברישות או באירועים להרחבת חוג נותני ההפניות
 
אז מה קורה כאשר סגנונות אלה, שלפעמים הם מנוגדים אחד לשני, מתכנסים יחד?
ובכן, ארבעת סגנונות ההתנהגות הבסיסיים יוצרים עשרה צירופים.  מחקרים במדעי ההתנהגות מראים בבירור אילו צירופים – טרם השימוש בחוק הפלטינה® (להתנהג אל אחרים כפי שהם רוצים וצריכים שיתנהגו אליהם) – משתלבים או מתנגשים באופן טבעי.
 
ראשית, אנשים בעלי נטיות דומות תואמים יותר אחד את השני מבחינה חברתית.  הסיבה לכך היא שאנשים שלהם נושאי עניין, הרגלים וגישות דומים עוזרים אחד לשני לחזק את ההערכה העצמית שלהם.
 
לכן, לא תופתעו לדעת שבמצבים חברתיים, הצירופים שתואמים יותר באופן טבעי הם:
 
סגנון C – סגנון C
 
סגנון S – סגנון S
 
סגנון I – סגנון I
 
אנשים בעלי סגנון D גם נוטים להתקבץ יחד – לפחות לזמן מה.  אך הם כה תחרותיים שאפילו היחסים בין סגנון D וסגנון D חסרים הרמוניה טבעית כפי שיש ליחסים האחרים. 
 
בכל זאת, זיווג זה כן מופיע תחת הקטגוריה של תאימות בינונית:
 
סגנון D – סגנון D
 
סגנון S – סגנון C
 
סגנון D – סגנון I
 
סגנון I – סגנון S
 
במקרים אלה, התאימות אינה כל-כך טבעית.  אך ניתן להתקדם תוך השקעת מאמצים.  למעשה, ההצלחה בעבודה עם אנשים שפחות תואמים אחד את השני יכולה לחזק את ההערכה העצמית בכל אחד מהמקרים.
 
אנשים המוגדרים כ סגנון D וסגנון I מתמקדים באירועים חיצוניים ולעיתים קרובות חולקים נושאי עניין משותפים.  לעומת זאת, אנשים מסגנון S וסגנון C מתמקדים בדברים פנימיים ועשויים למצוא עניין באותו סוג של פעילות.
 
הן האנשים מזוהי סגנון I והן האנשים מזוהי סגנון S שואפים להיות במערכת יחסים תומכת.  אך בדרך-כלל, האנשים מסגנון S נמצאים בתפקיד הנותן ואילו האנשים מסגנון I הם בקצה המקבל.
 
מצדם, האנשים מהירי הקצב והמוחצנים מסגנונות D ו-I מוצאים שבדרך-כלל קשה להם לפתח יחסי קרבה עם האנשים השלווים והשקטים יותר שסגנון האישיות שלהם הוא S ו-C, שהם אנשים פחות החלטיים ונלהבים.  ובתורם, האנשים מסגנונות S ו-C מוצאים שאנשים מ סגנון D הם פחות רצויים היות והם יותר מדי שתלטנים וקולניים ולעיתים קרובות דורשים יותר מדי מהם.
 
לפיכך, מכל עשרת הצירופים, שלושת הזוגות שלהלן הם בדרך-כלל בעלי התאימות הטבעית הכי מצומצמת בסביבה חברתית:
 
סגנון D – סגנון S
 
סגנון I – סגנון C
 
סגנון D – סגנון C
 
עבור אנשים מסגנונות D ו-I, אנשים מסגנונות C ו-S עשויים להוות משקל מת.  בעוד שאנשים מסגנון S משלימים עם העובדה שעליהם לסבול את הישירות של מוגדרי סגנונות D ו-I, האנשים מסגנון C מעדיפים לרוב להיות לבד.  בעיני האנשים מ סגנונות D ו-I, אנשי  סגנון C אינם חיים את החיים אלא מרצים עונש מאסר.
 
אך בפן החיובי, קיים גורם של משיכה בין שלושת הזוגות הללו ואפשר לבנות גשרים.  אם יש אנרגיה חיובית, ההבדלים הטבעיים יכולים ליצור משיכה, במיוחד כאשר סגנון אחד רואה מה הוא יכול ללמוד מסגנון אחר.  למשל, סגנון D עשויים להבין כיצד להפוך ליותר סבלניים ולהגיב יותר טוב לאחרים אם הם ינהגו לפי הדוגמא של סגנון S.  ובתורם, יתכן ואנשים מסגנון S יוכלו ללמוד מהחוזקות של סגנון D כדי לקבל אחריות ולהכיר בסיכונים.
 
בדומה לכך, אנשי  סגנון I הרגיש יכולים להבין כיצד ניתן ללמוד דיסקרטיות מאנשי סגנון C, ואנשים מסגנון C יכולים להפוך לרגועים וחברותיים יותר כאשר הם נמצא בחברת אנשי סגנון I.
 
יתכן והמכשולים החברתיים הקשים ביותר נמצאים ביחסים שבין סגנון D וסגנון C.  כדי שיחסים אלה יצליחו, שניהם חייבים לוותר על צורך השליטה האישית שלהם, כאשר מוגדרי סגנון D מחליטים לתת את המרחב הדרוש למאופייני סגנון C, ומוגדרי סגנון C לומדים להיות הרבה יותר ישירים ופתוחים לגבי הדאגות שלהם עם חבריהם מסגנון D.
 
בכל זאת, על תוותרו עדיין על האנשים שסגנון האישיות שלהם אינו תואם באופן מושלם את המצב. אם תשקיעו מאמץ מסוים כדי להבין וליישם את חוק הפלטינה®, תוכלו להתאים את התאימות שלכם בצורה כזאת שתעבדו בהצלחה עם כל אחד. 
 
 
דר' איוון מייזנר, המכונה "אבי הנטוורקינג המודרני" על-ידי CNN, הוא סופר שספריו מופיעים ברשימת רבי המכר של ה-New York Times.  הוא המייסד ומנהל החזון הראשי של BNI (www.bni.com), ארגון הרישות העסקי הגדול בעולם.  ניתן לצפות בספרו
Networking like a Pro
ב-www.IvanMisner.com.  דר'  מייזנר הוא גם שותף בכיר ב-Referral Institute, חברה בינלאומית להכשרה בתחום ההפניות (www.referralinstitute.com).
 

מאמרים

כל הזכויות שמורות. BNI 2011 © | תקנון - מדיניות לחברים