BNI ישראל
מפי המייסד
ריצת ספרינט ונטוורקינג
יסודות ההצלחה בספורט ובחיים
 
מאת דר' איוון מייזנר 
תרגום: אדית לואבל - ברוש
 
מה הקשר בין אימוני ספרינטים חוזרים המשולבים בהליכה (wind sprints) ונטוורקינג? הספרינטים בשילוב הליכה מתחילים כאשר עומדים עם שתי רגלים ויד אחת על הקרקע – ראיתי זאת בפעם הראשונה בפוטבול האמריקאי.  אתם יודעים, המאמן שורק במשרוקית ואתם רצים בטירוף לאורך 10 יארד ובחזרה או 50 יארד ובחזרה.  הם רצים ריצות מהירות בפרצים קצרים.
 
מדובר באחד מיסודות הפוטבול האמריקאי ואני אקשר בינו, בין BNI ונטוורקינג.  אני רוצה לספר לכם סיפור.  למדתי לקח חשוב ביותר שקשור ליסודות ההצלחה כאשר שיחקתי פוטבול בתיכון לפני הרבה, הרבה זמן.
 
כשהייתי בכיתה י"א בתיכון הייתה לנו קבוצה די טובה.  הייתי בן 16 כשהתחלתי את השנה.  רוב חברי הקבוצה האחרים היו שביעיסטים.  בשנה שלאחר מכן רוב חברי הקבוצה היו שמיניסטים והציפיות לעונה היו די גבוהות כי הרוב היו שמיניסטים שאמורים להיות קצת יותר בוגרים.  מצב זה אולי גרם לנו, כנראה שלא כמו שרואים אצל מתבגרים, להיות טיפה יותר מדי בטוחים בעצמנו.
 
בתחילת העונה חשבנו שהיינו ממש מנוסים.  בפוטבול ישנו טקס מעבר שמכונה "שבוע גיהינום".  וזה נקרא שבוע גיהינום מסיבה טובה.  אימוני ההכנה הכללית שהקבוצה עוברת הם ממש גיהינום.  הקבוצה עסוקה אך ורק בתרגולים ותרגילים.  על חברי הקבוצה לבצע תרגילים איזומטריים, ספרינטים בשילוב הליכה, ספרינטים במהירות גבוהה למרחקים קצרים, התנגשות בשקי החסימה, חסימה התקפית של בובות, מהלכי ריצה, נפילות לרצפה – כבר אמרתי ספרינט משולב בהליכה?
 
אז ספרינטים משולבים בהליכה, ריצה הלוך ושוב במדרגות האצטדיון, התקפה על מתקן החסימה.  יש להם מתקני חסימה ענקיים עשויים מברזל.  לא אלומיניום, אלא ברזל.  אז לוקחים את שני המאמנים הכי שמנים בעולם ומעמידים אותם על מתקן החסימה ועליך לתקוף את המתקן ולגרום להם ללכת אחורה.  וכבר אמרתי ספרינט משולב בהליכה? כל כך הרבה ספרינטים משולבים! עוד ועוד ספרינטים משולבים.
 
ביצענו את תרגול הזה במשך ימים שלמים.  אפילו לא ראינו את הכדור. ראיתי את הכדור כשהמאמן פגע בו בגב שלי כי לא רצתי מספיק מהר.  אחרת, לא זכינו אפילו לגעת בכדור. לא תרגלנו מהלכים.
 
ידענו שאנו קבוצה ולא הינו צריכים לעבור את כל השטויות האלה. רק רצינו לשחק ולא לרוץ לאורך המגרש ולתקוף שקים.  ואז עלה בנו הרעיון המבריק של קיום שיחה עם המאמן. להגיד לו שלא רצינו לבצע ספרינטים בשילוב הליכה.  לא רצינו לבצע תרגילי הכנה.  רק רצינו לשחק.
 
הניסיון שלי לימד אותי שבדרך כלל למאמנים יש שתי תשובות לכל דבר שלא מוצא חן בעיניהם.  הראשונה היא "לא".  השנייה היא "איזה חלק במילה 'לא' אינו מובן לכם?"
 
נסו לדמיין את הפתעתנו כשאמרנו למאמן שלא רצינו להמשיך עוד באימוני הכנה והוא ענה לנו, "בסדר.  בואו נעשה עסקה.  תגיעו מחר שעה אחת מוקדם יותר.  נעשה טיול קטן באוטובוס.  אחרי הנסיעה אני מבקש רק להגיד מספר מילים.  אם תרצו להפסיק את תוכנית אימוני ההכנה הכללית אחרי זה, תוכלו לעשות זאת".
 
התגובה שלנו הייתה "אתה מתלוצץ? טיול? בלי ספרינטים משולבים בהליכה? אנו בפנים, המאמן. אנו באים!".
 
למחרת כולנו הגענו מוקדם.  נסענו באוטובוס לאוניברסיטה ציבורית בדרום קליפורניה, מקום בו גדלתי.  באותה עת, האוניברסיטה שימשה כאחד ממגרשי האימונים של הלוס אנג'לס ראמס (Los Angeles Rams), קבוצה שאז הייתה ידועה בשם זה.  הבנו שעמדנו לצפות באימון חי של הראמס.  היינו באופוריה. וגם יראי כבוד.
 
להיות באצטדיון פוטבול ולהסתכל מטה על המגרש זה דבר אחד.  אבל להיות על המגרש זה דבר אחר לגמרי.  היינו על המגרש.  רק שזה נראה הרבה יותר גדול.  וגם השחקנים – ראיתם פעם שחקן פוטבול מקצועי שעונד את כל הציוד ממרחק של מטר?
 
החברה האלה הם ענקיים.  הסתכלו במסגרת של הדלת בחדר בו אתם שוהים.  דמיינו איש בגודל הזה עם קסדה ענקית, שיער בשיניים, עין אחת באמצע הראש.  אנשים אלה היו ענקיים.  הם מנו בתוכם אחדים מהשחקנים הנפלאים ביותר.  רוזי גריר (Rosey Grier), מרלין אולסן (Merlin Olsen), ג'ק יאנגבלאד (Jack Youngblood).  הם היו הגיבורים שלנו.  הם היו שחקנים מדהימים ממש.
 
צפינו בגיבורים שלנו עולים על המגרש.  ונפעמנו לגמרי כאשר הם נעו באיטיות בכיוון הדשא ובמשך שעתיים ביצעו ספרינטים משולבים בהליכה.  הם חסמו התקפית את הבובות, התנגשו בשקי האימון, רצו במקום, התנגשו במתקן החסימה וכמובן רצו ספרינטים משולבים בכמויות.
 
הדבר המדהים באמת לא היה שהם תרגלו בדיוק את אותם תרגילי הכנה כללית שאנו תרגלנו.  הם תרגלו את אותם תרגילי הכנה כללית באותו סדר בדיוק כפי שאנו ביצענו אותם.  מסתבר שכשהמאמן הראשי בתיכון שלנו היה באוניברסיטה הוא היה השותף לחדר של אחד מעוזרי המאמן של הראמס.  הוא נתן למאמן שלנו את ספר אימוני ההכנה הכללית של הראמס.  וזה בעצם מה שאנו תרגלנו.
 
נכון שאולי ביצענו אימון קל יותר, אבל מדובר באותו סוג של תוכנית אימונים.  אז חזרנו לתיכון והמאמן הוציא אותנו החוצה, סידר אותנו בחצי עיגול גדול ואז הסתכל עלינו ואמר, "בחורים, לא ממש משנה אם מדובר בפוטבול לילדים קטנים, פוטבול בתיכון, פוטבול מקצועני או החיים.  אם אתם לא לומדים לבצע את היסודות ללא רבב, אם אתם לא עוסקים באימון ההכנה הכללית הדרושה, לעולם לא תהיו אלופים על המגרש או מחוצה לו.  לא משנה אם אנו מדברים על פוטבול, לימודים או עבודה.  כשתעזבו את בית הספר ותעברו לאוניברסיטה, אתם תהיו חייבים ללמוד את היסודות ולבצע את התרגולים שיגרמו לכם להצליח בחיים.  כשתעברו לקריירה המקצועית שלכם תראו שקיימים יסודות שעליכם ללמוד כדי להיות אלופים במקצוע זה.  רק אלה שמוכנים לפתח את ההכנה הפיסית והנפשית הדרושה כדי לבצע את היסודות יצליחו אי פעם.  זה דבר שאתם חייבים לבחור בו.  אני לא יכול לבחור בעבורכם, אז אתם צריכים להחליט איזה סוג של קבוצה תהיו".
 
לעולם לא אשכח שהוא אמר "אני לא יכול לדחוף את החלשים. אני לא יכול לגרום למישהו לעשות משהו שהוא לא רוצה לעשות. אתם חייבים להתחייב בעצמכם. אני עומד להיכנס למשרד שלי. דברו ביניכם והחליטו. עשו הצבעה והחליטו מה תרצו לעשות".
 
והוא באמת הלך. מה אתם חושבים שהחלטנו? לקח לנו מספר שניות. הוא השאיר אותנו במצב של התרגשות והשתוקקות.  "כן, ספרינטים משולבים!"  אני שונא ספרינטים משולבים בהליכה...  "כן, ספרינטים משולבים!  חייבים לרוץ ספרינטים משולבים!"
 
איזה שיעור נפלא!  קיבלנו שיעור נפלא, אך חשוב יותר, למדנו לקח אדיר לחיים.  ההצלחה מגיעה לאלה שמבצעים את היסודות בלי טעויות, לאלה שמוכנים לתרגל את אימוני ההכנה הכללית הדרושים כדי להצליח.  היא מגיעה רק לאלה שמתרגלים ולומדים ומתרגלים שוב. הסוד להצלחה בלי עבודה קשה הוא עדיין בגדר סוד.
 
וכאן החיבור בין נטוורקינג וספרינטים משולבים בהליכה.  אני משתתף מדי פעם במפגשי קבוצות וצופה בהם. אם הייתם צריכים לבחור בדבר אחד במפגש, דבר שחוזר על עצמו בכל מפגש ומפגש ושכולם עושים אותו, מה הייתם בוחרים?  אני הייתי בוחר בהצגה העצמית.  אז אני רואה אנשים שמציגים את עצמם בצורה של ריצה קלה ואחידה.  הם חושבים על מה להגיד בזמן שהאדם שקודם להם מדבר.  או ממציאים על המקום.  ניכר שהם עוברים את הספרינט המשולב בקצב של ריצה קלה.
 
לעומת זאת, ראיתי אנשים שבאים מוכנים. יש להם מיני-תוכנית לימוד לגבי מה הם רוצים ללמד אחרים בנוגע לתחום עיסוקם וההפניות שהם מחפשים.  ההכנה הזאת עושה את כל ההבדל שבעולם.  זהו אימון ההכנה שדיברתי עליו.  אלה הספרינטים משולבים בהליכה של הנטוורקינג ב-BNI.  זה לבצע את העבודה הקשה הדרושה ולא רק לעבור את התהליך בריצה קלה.  זאת הדרך להגיע להצלחה בתוכנית BNI.
 
לכולנו יש אפשרות לבחור.  כולנו יכולים לבצע את אימוני ההכנה הכללית ולא רק בספורט. אנו יכולים לבצע את אימוני ההכנה הדרושים או פשוט לעבור את התהליך בריצה קלה.  אחרי למעלה ל-30 שנה בניהול BNI אני יכול להגיד לכם שהעבודה הנוספת המועטה הזאת מובילה לתוצאות הרבה יותר משמעותיות פעם אחר פעם.
  
 

מאמרים

כל הזכויות שמורות. BNI 2011 © | תקנון - מדיניות לחברים